HTML

Gicica



"Ne haladj előttem,
mert nem tudlak követni!
Ne gyere utánam,
mert nem tudlak vezetni!
Jöjj ide mellém, és
legyünk csak barátok!"
(Albert Camus)


Rovatok

Naptár

február 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Utolsó kommentek

Mikulás-váró

2007.12.03. 18:24 gicica

Talán mindannyian hallottunk már az anatóliai Szent Miklós püspökről (III-IV. sz.), aki életét gyerekeknek és népének szentelte, akinek neve napján történt titkos ajándékozásai csodaszerű tetteknek tűntek, éhinység idején a saját vagyonát áldozta az embereknek, emberi értékeket mentett, s ez által lett „halhatatlan”. Idővel azonban ez az ünnep rengeteg változáson ment keresztül országtól és politikai felfogástól függően, de lassan egységesülni látszik az ajándékosztogató „apó” lénye.

Mindez azonban mit sem számít a gyermekek szemében. A gyermek érzelmein át próbál eligazodni az egyre bonyolultabb világban, s a Mikulás számára Egy, Az egyetlen, akit a hallottak – látottak alapján elképzelt magának. Sok szülő nem akarja ilyen mesékkel áltatni gyermekét, de ezzel gyermeke lelki világát, képzelő erejét szegényíti csak. Ráadásul a Mikulás archaikus szimbólum, tehát mint mintakép, nevelői tulajdonságokkal bír. Érzékelteti a jót és rosszat a dicséret, ajándék ill. büntetés által, s ebben a krampusz van a segítségére. Előfordul néha épp ezért félnek tőlük is a gyermekek. És mivel a Mikulás manapság már inkább mint mese-alak jelenik meg, a „kis-emberek” gondolataira és képzelőerejére is épp oly hatással vannak mint a hagyományos mesék, amik sosem hazudnak (átélik rajta keresztül ugyan úgy a dühöt, csalódást, örömöt, bánatot, szeretetet stb. mint a felnőttek, ezáltal értik meg a világ működését). Hisz a gyermeki fantáziában minden megtörténhet – amellett, hogy tudatukban van a valóság is. Ez a gyermeki "kettős tudat", a mindenhatóság érzése (az legyek ami akarok), a valódi felnőtté válást, az életcélok megfogalmazását teszi lehetővé számára. Így válik minden mese, tehát a Mikulás mese is a gyermeki fejlődés pótolhatatlan nevelési eszközévé.

Ne vonjuk meg hát gyermekeinktől a meséket, a csodákat, a fejlődés lehetőségét, hisz a gyermekkor sem tart örökké. Ne vegyük el tőlük a varázst, hogy később ők is tovább adhassák. Álmodjunk inkább közösen, együtt! :-)

Szabó Lõrinc: Ima a gyermekekért

Fák, csillagok, állatok és kövek,
Szeressétek a gyermekeimet.

Ha messze voltak tõlem, azalatt
Eddig is rátok bíztam sorsukat.

Énhozzám mindig csak jók voltatok,
Szeressétek õket, ha meghalok.

Tél, tavasz, nyár, õsz, folyók, ligetek,
Szeressétek a gyermekeimet.

Te, homokos, köves, aszfaltos út,
Vezesd okosan a lányt, a fiút.

Csókold meg helyettem szél, az arcukat,
Fû, kõ, légy párna a fejük alatt.

Kínáld õket gyümölccsel, almafa,
Tanítsd õket, csillagos éjszaka.

Tanítsd, melengesd te is, drága nap,
Csempészd zsebükbe titkos aranyad.

S ti mind, élõ és halott anyagok,
Tanítsátok õket, felhõk, sasok,

Vad villámok, jó hangyák, kis csigák,
Vigyázz reájuk, te hatalmas világ.

Az ember gonosz, benne nem bízom.
De tûz, víz, ég s föld igaz rokonom.

Igaz rokon hozzátok fordulok,
Tûz, víz, ég s föld leszek, ha meghalok;
Tûz, víz, ég és föld s minden istenek:
Szeressétek, akiket szeretek!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://gicica.blog.hu/api/trackback/id/tr925329458

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása